Atgal į sąrašą

Dėl karantino atšaukiami renginiai – ar atšaukiamos ir vartotojų teisės?

2020-04-08

Karantino laikotarpis tapo tikru išbandymu daugybei verslininkų. Tarp jų – ir renginių organizatoriai, priversti atšaukti suplanuotus spektaklius, koncertus, sporto varžybas ar perkelti jų datą. Deja, nemažai vartotojų, iš anksto įsigiję bilietus į tokius renginius, nebegali atgauti savo pinigų.    

Lietuvos vartotojų organizacijų aljanso (LVOA) prezidentė dr. Eglė Kybartienė primena – finansiniai sunkumai, su kuriais susiduria renginių organizatoriai, nėra pateisinimas vartotojų teisių pažeidimams: „Renginių organizatorių padėtis šiuo metu sudėtinga, tačiau sektorius negali būti gelbėjamas paminant vartotojų teises“.

Užtikrinant vartotojo, kaip silpnesnės šalies interesus, Lietuvos teisinėje sistemoje įtvirtinta teisė į nuostolių atlyginimą, kai sutartis nėra vykdoma (CK 6.256 str. 2 d.). Tai reiškia, kad neįvykus renginiui, vartotojas turi teisę į pinigų grąžinimą ir ši teisė negali būti ribojama. Pavyzdžiui, šiuo atveju, jei renginio data perkeliama, asmuo turi teisę pasirinkti: ar priimti pasiūlymą dalyvauti  renginyje pasibaigus karantinui, ar tokio pasiūlymo atsisakyti ir per protingą terminą susigrąžinti pinigus.

LVOA ragina renginių organizatorius ir valdžios institucijas nepamiršti teisės aktuose numatytos vartotojų teisės į nuostolių atlyginimą.  Perkėlus renginio datą vartotojas turi teisę nesutikti eiti į renginį dėl įvairių priežasčių (šeimyninės aplinkybės, liga, renginio vieta ir pan.), todėl privalo turėti teisę susigrąžinti pinigus.