Atgal į sąrašą

ES keičiamos energijos vartojimo efektyvumo ženklinimo etiketės

ES keičiamos energijos vartojimo efektyvumo  ženklinimo etiketės
2020-11-09

Nenustebkite, jei nuo lapkričio 1 d. įsigiję naują šaldytuvą ar televizorių pastebėsite, kad energijos vartojimo efektyvumo etiketė, kuria pažymėtas gaminys, bus kitokia nei etiketė pakuotės (nurodyta skirtinga energijos vartojimo efektyvumo klasė). Taip yra todėl, kad šiuo metu keičiamos energijos vartojimo ženklinimo taisyklės.

2017 m. Europos Komisija paskelbė naują Energijos ženklinimo reglamentą, kuris palaipsniui pakeis Ženklinimo direktyvą. Iki dabar prekės buvo žymimos nuo A+++ (aukščiausia efektyvumo klasė) iki G (žemiausia efektyvumo klasė), tačiau tokia sistema ne visuomet suteikdavo aiškią informaciją vartotojui, todėl ateityje prekės bus ženklinamos paprasčiau – nuo A iki G, pat bus taikomi griežtesni standartai ir prietaisų energijos vartojimo efektyvumo matavimo metodai. Prekės, kurios neatitiks keliamų efektyvumo sąlygų bei reikalavimų, bus draudžiamos.

Tačiau kodėl dabar naudojamos dvi etiketės? Todėl, kad naujos etiketės parduotuvėse atsiras nuo 2021 m. kovo 1 d., o nuo 2020 m. lapkričio 1 d. prasidėjo keturių mėnesių pereinamasis laikotarpis, kurio metu naudojamos abi ženklinimo sistemos, kad gamintojai ir tiekėjai prisitaikytų prie naujų reikalavimų. Dėl griežtesnių standartų elektros prietaisai, dabar priskiriami A+++ efektyvumo klasei, gali būti priskirti tik C, D ar net E kategorijai, todėl ir elektros energijos suvartojimas, nurodytas ant dviejų etikečių, taip pat gali skirtis.

Pradžioje nauja sistema gali atrodyti paini, tačiau vartotojams nėra ko nerimauti – net jei prietaisas bus priskirtas žemesnei klasei, jis vis tiek efektyviai naudos energiją, nes pokyčiai nesusiję su prekės našumu, o tik balų, kuriuos lemia patobulinti matavimo metodai, skaičiumi. Energijos klasės sumažinimas rodo, kad energijos vartojimas vertinamas tiksliau ir tai naudingiau vartotojui.

Nauja energijos efektyvumo ženklinimo sistema taip pat skatina gamintojus diegti naujoves ir pristatyti vartotojams vis efektyvesnius gaminius. Todėl, kai kitų metų kovo mėnesį parduotuvėse pasirodys naujos ES energijos efektyvumo ženklinimo etiketės, A klasė bus tuščia, kad liktų vietos pažymėti dar efektyvesnius produktus, kurie bus sukurti ateityje.

Vartotojams suprasti naują ženklinimo tvarką padės vartotojų teisių organizacijos, susibūrę į projektą BELT, kurio tikslas – informuoti vartotojus, gamintojus ir prekybininkus apie naujas energijos efektyvumo ženklinimo etiketes ir jų atnešamus pokyčius bei naudą visoms suinteresuotoms grupėms. Lietuvoje projekto atstovai – Lietuvos vartotojų organizacijų aljansas.